xerox

Firma Xerox to amerykański gigant, są oni jednym z głównych dostawców drukarek cyfrowych usług outsourcingu druku na całym świecie. Firma stawia na rozwój, dbają aby ich rozwój technologiczny był cały czas krok przed konkurencją, dlatego przeznaczają na badania wraz ze spółką Fuji Xerox bagatela 1,5 mld dolarów rocznie.

Jej początek miał miejsce w Ameryce w roku 1906 wtedy to powstała firma Haloid Company. Dopiero w 1958 roku w nazwie pojawiło się słowo Xerox, firma nazywała się bowiem Haloid Xerox Company, a w 1961 roku ostatecznie zmieniono na Xerox Company. To własnie oni jako pierwsi na rynku wyprodukowali i wprowadzili do sprzedaży fotokopiarkę, miało to miejsce w 1959 roku. Od początku działalności Xerox bardzo inwestował w rozwój technologiczny, efektem tego było powstanie 1970 roku ośrodek badawczy Xerox PARC. To własnie tam świat ujrzał pierwszy komputer osobisty, myszka, interfejs graficzny użytkownika, Ethernet, czy nawet drukarka laserowa.

 

2008 Rank: 59 2008 Brand Value (Millions): $6,393 Parent Company: Xerox (XRX) The onetime innovation leader remains heavily reliant on copier sales, but it reinstated its dividend and launched its first rebranding in 40 years.

 

Dużym sukcesem firmy Xerox było przejęcie Affiliated Computer Services (amerykańska firma, która zajmowała się świadczeniem usług w zakresie outsourcingu procesów biznesowych. Dzięki temu posunięciu firma stała się ważnym dostawcą profesjonalnych usług związanych właśnie z tą działalnością. Xerox następnie przejął WDS, firmę powiązaną z usługami w zakresie wsparcia technicznego oraz doradztwa na rzecz firm telekomunikacyjnych.

Xerox to nie tylko jednak usługi, firma produkuje sprzęt komputerowy dla przemysłu zbrojeniowego, lotniczego a nawet kosmonautyki. W branży druku marka jest rozpoznawana na całym świecie, oczywiście nie bez przyczyny, firma bowiem w 2012 roku była liderem w sprzedaży urządzeń wielofunkcyjnych. Rok wcześniej natomiast w rankingu IDC została uznana za lidera dostawców usług zarządzania drukiem.

Firma ma także swoją placówkę w Polsce, została ona założona w 1994 roku w Warszawie. Są oni w czołówce sprzedaży urządzeń drukujących jak i kopiarek. Główna siedzibą firmy jest Norwalk, jednak na całym świecie znajdują się placówki i oddziały, jest ich łącznie około 180. Łączna liczba zatrudnionych pracowników to aż 130 tysięcy ludzi, wyniki te same wskazują, że jest to bardzo ogromna korporacja z zyskiem rocznym przekraczającym 22 mld dolarów.

Xerox prowadzi działalność obejmującą dwie gałęzie, pierwsza branża to usługi dla biznesu w skład w której wchodzi zarządzanie dokumentami i optymalizacja pracy. Drugie zagadnienie to produkcja urządzeń biurowych i produkcyjnych w skład w który wchodzą drukarki, kopiarki, urządzenia wielofunkcyjne, pasy cyfrowe, materiały eksploatacyjne oraz oprogramowanie do obsługi przepływu pracy.

W branży druku 2D Xerox jest znana i cenioną marką, jednak skupili się oni wyłącznie na druku laserowym, co atrament staly xeroxprawda pracują także nad technologią drukarek atramentowych jednak ciężko jest w tutaj się przebić ze względu na mocno zdominowany rynek przez konkurencje. W ostatnich czasach firma opracowała nową technologię druku atramentowego, mowa tutaj o drukarkach pracujących na atramencie stałym. Jest to nowoczesna technologia, która dopiero od niedawna pojawiła się w sprzedaży. Ich zaletą jest niski koszt eksploatacji, dodatkowo atrament jest nietoksyczny, oparty na żywicy. Tusz ten przypomina kredki świecowe, ich kolejną zaletą jest fakt, że nie brudzą i nie pozostawiają zacieków. Dostępne na rynku pierwsze modele przypominają kształtem kostki, jednak każda ma inny kształt przez co umieszczając je w drukarce nie można się pomylić. Po wyczerpaniu nie pozostaje po nich opakowanie dlatego są bardzo przyjazne dla środowiska. Ich cena kształtuje się w granicach 340 zł brutto za dany kolor jednak taka paczka wystarcza na 3000 stron.

Drukarki laserowe to natomiast sprawdzony produkt do którego zaufanie ma każdy kto pracował na ich sprzęcie. Xerox to renoma i solidność, ich kopiarki bardzo dobrze się sprawują, Xerox bowiem postawił na profesjonalne urządzenia, co oczywiście przełożyło się na sprzedaż ich produktów. Niestety nie ma zbyt dużo urządzeń przeznaczonych dla użytkowników domowych czy małych firm.