Radość z posiadania nowej drukarki może trwać długo. Możliwość drukowania we własnym domu niezbędnych dokumentów, czy innych materiałów użytkowych sprawia olbrzymią radość. Jest to jednak przyjemność, która może szybko się skończyć, o ile odpowiednio nie zadbamy o swoją drukarkę. W jaki sposób to zrobić? Odpowiadamy na nurtującą was kwestię.

Ustawienie

Jednym z kluczowych elementów, na które należy zwrócić uwagę zaraz po zakupie urządzenia, jest odpowiednie jego ustawienie. To, gdzie i w jaki sposób ustawimy drukarkę w pomieszczeniu, może mieć najważniejsze znaczenie dla żywotności naszego sprzętu. Zadbaj o to, by drukarka nie znalazła się w miejscach mocno oświetlonych naturalnym światłem, ani w pobliżu źródeł ciepła. Drukarki i inne urządzenia elektryczne nie lubią zarówno promieni słonecznych, jak i wysokiej temperatury. Oba te czynniki mogą szkodzić czujnikom umieszczonym w drukarce oraz psuć jakość tonerów, a tym samym obniżać jakość drukowania. To jednak nie jedyne przeciwwskazania. Jeśli zależy ci na dobrze funkcjonującej drukarce, powinna unikać ona … przeciągów. Co prawda twoja drukarka nie dostanie kataru, jednak efektem przeciągów może być szybkie zanieczyszczenie kurzem, co doprowadzić może do uszkodzenia urządzenia w efekcie przegrzania.

Eksploatacja

Nieoszacowane znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania drukarki ma sposób w jaki się z nią obchodzimy, a zatem sposób eksploatowania drukarki. Dlatego rozpoczynając pracę z drukarką podłączyć należy ją prawidłowo do źródła prądu (najlepiej tego samego o komputer). A to dopiero pierwszy krok…

Kolejne, to używanie wyłącznie dobrych jakościowo materiałów eksploatacyjnych, co nie oznacza wcale, że jedyne i niepowtarzalne i nie szkodzące drukarce to te od oryginalnych producentów. Istnieje mnóstwo znakomitej jakości zamienników, jednak należy dobierać je z dużą ostrożnością i rozsądkiem. Na marginesie: zwróćcie uwagę na kwestię dotyczącą gwarancji waszego urządzenia. W niektórych przypadkach używanie zamienników jest nierozerwalnie związane z utratą gwarancji na drukarkę.

Używasz dobrych tuszy / tonerów? Świetnie. Jednak nie koniec na tym. Musisz jeszcze odpowiednio konserwować i czyścić drukarkę. Nie zaszkodzi też, by sprzęt raz na jakiś czas został przejrzany przez specjalistę, który oszacuje jakie problemy napotyka nasz sprzęt, a jednocześnie usunie je, wymieniając np. zużyte elementy.