Tanie drukarki laserowe

Drukarki laserowe zyskują coraz większą popularność, skutecznie rywalizując z atramentowymi o miejsce w biurach i urzędach, a ostatnio czasem i domach. Chociaż drukarki atramentowe wciąż zapewniają wyższą jakość zdjęć i kolorowych elementów graficznych, drukarki laserowe przyciągają większą wydajnością i niższym kosztem wydruków, zwłaszcza że większość z nas zarówno w pracy, jak i na użytek prywatny drukuje głównie tekst (ponadto, przy wydruku czcionek małych rozmiarów technologia laserowa zapewnia wyższą jakość).

Zanim wybierzemy konkretny model drukarki, musimy zadać sobie pytanie, do czego będziemy używać naszego sprzętu? Być może nie będziemy w ogóle drukować w kolorze, wtedy wystarczy nam drukarka monochromatyczna. DPI (Dots per inch – ,,kropki” na cal (kwadratowy), czyli miara rozdzielczości wydruku) w wysokości 2400 (tyle osiągają najlepsze drukarki laserowe) raczej nie będzie nam potrzebny do drukowania dokumentów tekstowych na użytek osobisty. Jeśli będziemy jej używać w celach zawodowych lub kupujemy drukarkę do biura, może być ważna dla nas prędkość wydruku (mierzona w stronach na sekundę), oraz dodatkowe funkcje, takie jak skanowanie czy kserowanie, wreszcie – moduł WiFi, pozwalający na użytkowanie drukarki z kilku komputerów.

Firma Brother jest znana ze swoich tanich urządzeń wielofunkcyjnych. W tej marce oferowane są też drukarki monochromatyczne bez dodatkowych funkcji, np. HL-112 E, który możemy zakupić za cenę poniżej 250 złotych. Pod tym względem zyskał jednak silnego rywala w postaci firmy Ricoh, która podobny sprzęt o wyłącznie podstawowych możliwościach oferuje już poniżej 200 złotych, na przykład model Sp 112, który możemy kupić nawet za 140 złotych, a ustępujący swojemu odpowiednikowi Brothera tylko niższą prędkością drukowania (16 zamiast 20 stron na minutę). W podobnym zakresie cenowy mieszczą się produkty marki Pantum – ,,minimalistyczny” PW 2500W możemy nabyć od 170 złotych. W zakresie sprzętu wielofunkcyjnego warto zwrócić uwagę na markę Laserjet firmy Hewlett-Packard, które ostatnio zyskują sobie wyższą renomę od Brothera.