OKI to japońska firma, która jest obecnie jednym z największych producentów zarówno półprzewodników, urządzeń drukujących, czy też kompleksowych rozwiązań telekomunikacyjnych. Ich oferta jest skierowana głównie dla dużych instytucji, użytkownicy domowi nie znajdą tutaj raczej nic dla siebie. Drukarki, które tworzą są produktami profesjonalnymi, które cenowo nie są atrakcyjne dla małych firm. Także oprogramowanie tworzone przez firmę OKI skierowane jest głównie dla przedsiębiorstw większego kalibru. Sprzęt, który jest w ofercie firmy to między innymi:

  • drukarki igłowe
  • drukarki laserowe kolorowe
  • drukarki laserowe mono
  • faksy
  • urządzenia wielofunkcyjne

Główna siedziba OKI mieści się w Tokio, jednak ma ona także rozmieszone na całym świecie jeszcze trzy duże OKI LEDsiedziby. Pierwsza jest w EMEA zlokalizowana w Londynie (Anglia), druga to OKI Data Americas umiejscowiona w New Jersey (USA), a trzecia Asia Pacific, która to znajduje się także w Tokio (Japonia). Ponadto firma ma rozlokowane około  oddziały handlowe w 120 różnych krajach. Łącznie zatrudniają ponad 20 tysięcy pracowników, warto dodać, że roczne wydatki na rozwój technologiczny to aż 500 mln dolarów!.

Początki firmy miały miejsce w 1881 roku, a ich pierwszym produktem był telefon. To była ich główna branża, produkcja telefonów działała przez długi okres czasu. Szybko stali się pionierami w telekomunikacji, jednak OKI nie była firmą bierną, inwestowali sporo funduszy w rozwój, dlatego zaczęli prezentować własne rozwiązania w innych dziedzinach komunikacji. Okres wojenny niestety zakłócił gospodarkę, jednak mimo tego, firma przetrwała, a po wojnie to właśnie OKI opracowała w Japonii pierwsze urządzenia ATM (inaczej bankomaty) oraz komputery elektroniczne.

Już w latach 60-tych firma opracowała pierwsze modele drukarki igłowej (która dopiero kilka lat temu wyszła z użytku, gdzie zastąpiły ją inne urządzenia drukujące czy to atramentowe, czy laserowe). W kolejnych latach OKI urosła w siłę, dowodem tego był eksport ich produktów, a dokładnie drukarki wierszowej, a następnie słynnego urządzenia OKI Microline 80  (drukarka igłowa) do USA. Będąc partnerem godnym zaufania, ich produkty zaczęły także trafiać na rynek europejski. W latach 80-tych OKI stała się już prawdziwym gigantem telekomunikacyjnym, uwieńczeniem ich ciężkiej pracy był wygrany bardzo poważny na skalę światową, kontrakt na dostawę telefonów do samochodów w Stanach Zjednoczonych. W latach 90-tych OKI stale była aktywa, to właśnie oni wprowadzili na rynek technologię LED. W tych latach także do produkcji trafiły pierwsze kolorowe drukarki OKIPAGE 8c, co było prawdziwym przełomem, bowiem sprzęt ten pracował dwukrotnie szybciej od dotychczasowych urządzeń. Obecnie OKI to jeden z liderów w dziedzinie druku cyfrowego, oferują oni najnowsze drukarki mono oraz kolor z przeznaczeniem dla biznesu.

 

oki printersOKI skupia się na tworzeniu drukarek dla wąskiej grupy odbiorców, ich produkty są najwyższej jakości. Nie produkują oni na skale masową, sporej ilości modeli, skupiają się na produktach, które są sprawdzone i ulepszają je trzymając się wytyczonego kierunku.  Tworzą między innymi kolorowe urządzenia dla celów medycznych, drukarki te cechują się bardzo wysoką jakością wydruków. W ofercie znalazły się oczywiście mniejsze urządzenia biurowe, dla małych firm jednak wybór w tym segmencie jest mocno ograniczony. Technologia OKI jest skomplikowana a materiały eksploatacyjne, nie należą do najtańszych na rynku. Niestety specyfika działania ich drukarek nie sprzyja branży regeneracji, ciężko dopasować do ich urządzeń tonery regenerowane, ich jakość nie zawsze jest zadowalająca. Dlatego klient nie ma w tym przypadku szerokiego wachlarza wyboru materiałów eksploatacyjnych. Decydując się na zakup drukarki OKI trzeba być świadomym, że koszty utrzymania ich maszyn nie są tanie, co jest bez wątpienia jednym z powodów, że ich sprzęt nie znalazł uznania wśród małych i średnich firm.