Lexmark

Lexmark, pełna nazwa firmy Lexmark International Inc to jeden z największych na świecie producentów i dostawców urządzeń drukujących, skanerów, materiałów eksploatacyjnych (tonery i tusze) oraz programów i usług z nimi związanymi. Firma co prawda nie ma długiej historii, bowiem oficjalna data założenia to rok 1991, jednak ludzie związani z firmą mają bardzo duże doświadczenie. Jest tak ponieważ, Lexmark nie powstał od zera, a w wyniku wydzielenia z firmy IMB działu odpowiedzialnego za rozwój gałęzi zajmującej się drukarkami oraz materiałami eksploatacyjnymi. Główna siedziba firmy mieści się w Kentucky w USA, tam też mieści się ich dział badań i rozwoju gdzie naukowcy i inżynierowie stale opracowują nową technologię i ulepszają stare konstrukcje. Jednak tego typu obiekty można znaleźć także w innych regionach świata takich jak Kansas City, Boulder w stanie Kolorad, Cebu na Filipinach i Kalkucie w Indiach. Pozostałe mniejsze placówki rozmieszczone są już praktycznie na wszystkich kontynentach czy to w Ameryce, Europie czy Azji.  Łącznie firma Lexmark zatrudnia ponad 12 tysięcy pracowników a jej dochód roczny to ok 106 mld dolarów (dane z 2012 roku). Takie wyniki stawiają firmę w czołówce, jej marka rozpoznawalna jest przez wszystkich. Dzięki dużemu doświadczeniu jakie posiada Lexmark, z ich usług korzystają inni znani producenci jak Dell czy IBM InfoPrint. Kupują oni bowiem gotowe urządzenia drukujące, co świadczy o dużym zaufaniu i dobrej współpracy tych firm. Jednak produkcja drukarek to nie jedyny dział jakim zajmuje się Lexmark, dostarczają oni dodatkowo różnego rodzaju usługi związane z drukiem, które dostępne są za pomocą ekranu dotykowego montowanego na drukarkach i innych urządzeniach wielofunkcyjnych.

 

lexmark

 

Obecnie Lexmark przechodzi restrukturyzację, dlatego w 2012 roku w celu oszczędności podjęto bardzo ważna decyzję o zaprzestaniu produkcji drukarek atramentowych oraz materiałów eksploatacyjnych do nich. Niestety plan zakładający ową restrukturyzację  będzie kosztował firmę ok 160 mld dolarów, dlatego pomysł o zakończeniu finansowania działu zajmującego się wszystkim co związane z urządzeniami drukującymi wykorzysującymi do pracy tusz zostaną sprzedane firmie Funai. Japońska firma miała już wcześniej doświadczenie w tej branży, produkowała nawet dla Lexmarka sprzęt atramentowy od 1997 roku. Kontrakt przejęcia całej gałęzi związanej z drukarkami i eksploatacją wart był ok 100 mld dolarów. W jej skład wchodzi przekazanie całej technologii wydruków i obrazowania, ok 1500 patentów, oraz zakład na Fiilipinach, gdzie były produkowane te urządzenia.

Lexmark skupił się teraz głównie na drukarkach laserowych oraz akcesoriów do nich. Niestety widać wyraźnie zmieniającą się politykę firmy, niegdyś lider w tej branży teraz staje się coraz mniej aktywny na rynku druku 2D. W ostatnich latach można wyraźnie zauważyć, że firma nie wydaje już tyle nowych urządzeń co kiedyś. Do sprzedaży w ostatnim roku trafiło zaledwie kilka nowych modeli, a sprzedaż i zainteresowanie produktami drukującymi Lexmark wyraźnie spadło. Jednak taki przebieg, to nie przypadek Lexmark nie ukrywa, że swoją przyszłość widzi w usługach związanych z drukiem oraz branży związanej z oprogramowaniem. Ich działania wyraźnie wskazują na zmianę polityki.

Początek przemiany firmy miał miejsce w 2010 roku, gdy przejęli Perceptive Software (firma zajmująca się lexmark 1oprogramowaniem ECM). Dzięki temu posunięciu rozbudowali bowiem działalność o nowe rozwiązania związane z obiegiem dokumentów i usługami zarządzania drukiem. Polityka ta ma na celu ułatwienie sposobu zarządzania dokumentami oraz ich treścią. Dodatkowo działania te upraszczają procedury biznesowe oraz zwiększają skuteczność biznesową. Kolejne głośne przejęcie miało miejsce rok później, wykupiona została firma z Holandii „Pallas Athena”, wartość kontraktu opiewała na kwotę ponad 50 mln dolarów. Ta akcja miała na celu poszerzenie i umocnienie działu zajmującego się kompleksowymi usługami zarządzania drukiem poprzez zarządzanie procesami biznesowymi oraz oprogramowaniem do analiz procesów. I ponownie po roku nastąpiło kolejne przejęcie, tym razem trzy raz droższe, ponieważ kosztowało to Lexmarka ponad 150 mln dolarów. Wykupili oni bowiem firmę BDGB z Luxemburga oraz jej filie. Ten ruch pozwolił firmie na poszerzenie działalności o niezbędne informacje w zakresie usług wyszukiwania i przechwytywania danych, zwiększenie efektywności przetwarzania dużych ilości informacji, a dodatkowo odzyskiwanie danych całego przedsiębiorstwa. Ale to nie wszystko, tego samego roku dokonano kolejnych dwóch przejęć za ok 30 mln dolarów, w skład korporacji Lexmark znalazły się także australijska firma ISYS Search Software oraz amerykańska Nolij Corporation. Niespełna rok później w 2013 roku nastąpiły kolejne przejęcia, na początku wykupiono Acuo Technologies z Minnesoty, następnie  niemiecką firmę Saperion AG, a na końcu PACSGEAR z USA. Za wszystko Lexmark zapłacił 171 mln dolarów, pieniądze które inwestuje firma są niewyobrażalne, to jednak świadczy dlaczego inwestycje w sprzęt drukujący są coraz mniejsze. Wyraźnie widać, że polityka firmy skierowana jest na zarządzanie i usługi dla firm. Wszystkie czynności jakie podejmuje Lexmark ma na celu zapewnienie klientom dostępu do odpowiednich informacji w momencie, kiedy jest to potrzebne.