Konica Minolta

Konica Minolta jest Japońską Firmą z wieloletnim stażem, pierwsze kroki stawiali bowiem już w roku 1873. Doświadczenie jakie zdobyli przez ten okres jest nieocenione, na swoim koncie ma wiele sukcesów.

Mimo iż firma działa w kilku branżach, takich jak obrazowanie medyczne i graficzne, urządzenia optyczne oraz pomiarowe, to jednak najbardziej znani są z dostarczania profesjonalnych urządzeń drukujących oraz eksploatacji.

Dużym zaskoczeniem była informacja o wycofaniu się firmy z branży fotograficznej. Niestety z przyczyn ekonomicznych Konica Minolta odsprzedała zgromadzone dotychczas technologie sony i zakończyła produkcję  minilabów, aparatów fotograficznych, filmów kolorowych do aparatów oraz kolorach papierów fotograficznych. Niestety konkurencja w tej branży okazała się za silna, zarząd zadecydował o zamknięciu tego działu i skupieniu się na tym co przynosi największe dochody.

Bez wątpienia najsilniejszą stroną firmy Konica Minolta stały się drukarki oraz materiały eksploatacyjne do nich. W tej branży do dzisiaj odnoszą sukcesy a ich produkty cieszą się dobrą opinią na całym świecie. W tym segmencie Konica Minolta dzieli się na:

  • Urządzenia dla biura –  produkcja drukarek laserowych mono oraz kolor, urządzenia wielofunkcyjne, kopiarki, skanery, faksy itp.
  • Aplikacje i rozwiązania – są to rozwiązania opracowane przez firmę dla potrzeb zarządzania, kontroli i archiwizacji dokumentów cyfrowych. Drugim pakietem jest OCR oraz Optimized Print Services, który służy do monitoringu urządzeń drukujących i optymalizacji kosztów.
  • Systemy produkcyjne – profesjonalne monochromatyczne oraz kolorowe urządzenia Bizhub PRO oraz PRESS

 

konica minolta clean planet

Dużym plusem dla firmy Konica Minolta są jej ekologiczne działania. Ich ideą jest jak najmniejsza ingerencja w środowisko naturalne, już podczas projektowania urządzeń oraz tonerów do nich, wykorzystywana jest najnowsza technologia, dzięki której zanieczyszczenie środowiska związane z używaniem ich produktów jest zminimalizowane. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie materiałów pochodzących z recyklingu podczas produkcji nowych produktów. Nawet w fabrykach firma ograniczyła emisję dwutlenku węgla do atmosfery, kontrolowana jest dodatkowo ilość energii użytej podczas produkcji. Nawet po skończonej produkcji maszyny wyjeżdżają w specjalnych opakowaniach, które produkowane są z papieru z recyklingu. Starania firmy zostały wynagrodzone i otrzymały certyfikat „Green Factory Certification”. Jest to tylko jedno z nielicznych wyróżnień, urządzenia Konica Minolta mają czasami kilkakrotnie lepszy wynik, niż dopuszczalna norma poboru energii. Tak niesamowite osiągnięte efekty firma osiągnęła dzięki energooszczędnego nagrzewania indukcyjnego. Jednak to nie wszystko, specjalną receptę do produkcji tonera opracowali inżynierowie pracujący dla korporacji Konica Minolta. Wyprodukowany został wyjątkowy toner Simitri, którego cechą charakterystyczną miała być oczywiście jak najmniejsza ingerencja w środowisko naturalne. Plan udał się doskonale, już podczas jego produkcji do atmosfery przedostaje się o jedną trzecią mniej szkodliwych substancji. Dzięki biomasie nawet podczas utylizacji tonera ograniczona została także emisja zanieczyszczeń.

Jednak starania ekologiczne firmy, nie wpływają w żaden sposób negatywnie na jakość ich urządzeń drukujących. konica-minolta-bizhub-c754Firma Konica Minolta bardzo dobrze sobie radzi na rynku Światowym. Marka jest bardzo ceniona, urządzenia drukujące są w pełni profesjonalne. Firma skupia się na produkcji urządzeń do firm średnich oraz dużych, jednak w szerokiej ofercie znaleźć można także mniejsze drukarki dla małych firm. Warto dodać że Konica Minolta nie specjalizuje się w druku atramentowym, skupili się oni głównie na druku laserowym. Od lat produkują tonery oraz bębny osobno, niestety rozwiązanie takie wymusza wymianę przez użytkownika kilku komponentów poza samymi wkładami. Maszyny Konica Minolta są skomplikowane, gdzie poza wymianą tonerów i bębnów należy także wymieniać developer oraz inne komponenty. To jest właśnie jedną z przyczyn dlaczego urządzenia te nie zyskały dużej popularności w małych i średnich przedsiębiorstwach.

Konica Minolta to dobry i sprawdzony produkt, jednak materiały eksploatacyjne oraz koszty utrzymania ich drukarek nie należą do najtańszych na rynku.