Branża drukarska zaskakuje wciąż nowymi pomysłami na nowe drukarki i technologie drukowania, które są efektem często wieloletnich badań nad danym modelem urządzenia, czy rodzajem zastosowanej technologii. Od czasu do czasu słychać też o spektakularnych sukcesach firm produkujących drukarki, czy też o sensacyjnych wprost połączeniach się poszczególnych potentatów. Ostatnio świat drukarski obiegła dość zaskakująca informacja o połączeniu się dwóch znanych marek – HP oraz Samsunga, co wpłynąć ma na przyspieszony rozwój tego rodzaju urządzeń.

Umocnienie pozycji na rynku

HP w połączeniu z Samsungiem stworzyć ma nową jakość drukowania. Dzięki temu, iż HP wykupił biznes od Samsunga, pozycja firmy wzrosnąć ma w znaczący sposób. Za wspomniane umacnianie pozycji lidera na rynku HP wydał ponad miliard dolarów, co uzasadnione jest zakupem biznesu drukarek. Zgodnie z założeniami HP ten sektor rynkowy wymaga sporego ożywienia, co jest efektem braku jakichkolwiek działań w tym zakresie przez długie lata.

Przestarzałe urządzenia

Ważnym punktem umowy jaką zawarła firma HP z firmą Samsung jest zwrócenie szczególnej uwagi i położenie nacisku na rozwój. Według sygnatariuszy umowy branża ta od wielu już lat przeżywa stagnację i całkowity brak rozwoju, co skutkuje produkowaniem przestarzałych maszyn o dużym stopniu skomplikowania. Sytuacja ta dotyczy zarówno drukarek, jak i urządzeń wielofunkcyjnych, które reguły cechuje obecność wielu wymiennych części, które często i szybko ulegają awariom lub zużyciu podczas eksploatacji, a to z kolei skutkuje koniecznością podpisywania umów serwisowych oraz często nieskutecznymi konserwacjami. Dzięki połączeniu się dwóch wymienionych już wielokrotnie firm sytuacja ta ulec ma diametralnym zmianom

Zmiany, zmiany, zmiany

Aktywność marki Samsung nie ulegnie ograniczeniu. Zmiana dotyczyć ma jednak pochodzenia samych drukarek, które przypisywane będą HP. Podpisanie umowy skutkować ma dodatkowo przejściem blisko 6 tysięcy pracowników Samsunga do HP. Co ważne, pracę w firmie amerykańskiej zachować ma 1300 inżynierów przechodzących do niej z Samsunga. Oprócz pracowników, firma HP przejęła dodatkowo patenty jakie należały do formy Samsung.