hewlett-Packard

Hewlett-Packard – jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, jej założycielami było dwóch absolwentów uniwersytetu Stanford. Trudno w to dzisiaj uwierzyć, ale początek firmy miał miejsce w garażu jednego z nich, w mieście Palo Alto w Kalifornii. Pierwszym produktem, od którego zaczęła się ta przygoda był oscylator dźwiękowy. Na rynku były już podobne produkty jednak w tym modelu (model 200A) użyto żarówki jako rezystora. Dzięki temu cena za ich produkt wynosiła ok 50 $ za sztukę, gdzie średnia cena konkurencji wynosiła ok 200 $. Firma pozyskała pierwszego klienta, był to Walt Disney, który zakupił na testy osiem sztuk.

Na początku firma zajmowała się głównie produkcją przyrządów elektronicznych, specjalizacją był sprzęt najwyższej klasy w dziedzinie pomiarowej, z fabryk wychodziły takie produkty jak: woltomierze, oscyloskopy, analizatory widma itp. Inżynierowie opracowali wiele innowacyjnych rozwiązań, na które HP otrzymało patenty. Przedsiębiorstwo bardzo dobrze funkcjonowało, powstały osobne oddziały produkujące, był produkowany sprzęt elektroniczny medyczny w tym kardiomonitory,  elektrokardiografy i inne podobne urządzenia, sprzęt pomiarowy i analityczny taki jak spektrometry gazowe, cieczowe i masowe. Z pewnością swój sukces zawdzięczają dobrej sieci handlowej, dzięki której odbiorcami ich sprzętu były największe firmy takie jak NASA czy DARPA.

Jednym z największych sukcesów jest uznanie przez magazyn Wired firmę HP za twórcę pierwszego komputera na świecie. Miało to miejsce 1968 roku, co prawda urządzenie to przypominało bardziej kalkulator niż komputer, ale osiągnięcie zostało zapamiętane do dzisiaj.  jednak nie tylko to sprawiło, że firma uzyskała szacunek i rozgłos na całym świecie. HP słynęło także z innych osiągnięć, takich jak:

  • pierwszy na świecie kieszonkowy kalkulator naukowy model HP 35 (1972 rok)
  • pierwszy na świecie kieszonkowy kalkulator programowalny model HP 65 (1974 rok)
  • pierwszy na świecie kalkulator alfanumeryczny, programowalny model HP 41C (1979 rok)
  • wraz z firmą SONY opracowali wspólnie pierwszą dyskietkę 1,44MB wraz z napędem

 

hp

 

Firma przeszła też skomplikowane podziały, w roku 1999 przez władze pod zarzutem praktyk monopolistycznych, zmusiło do podziału Hewlett Packard i utworzenia Agilent Technologies, który przejął produkcję sprzętu pomiarowego, medycznego i naukowego. Trzy lata później poprzez połączenie, przejęta została firma Compaq Computer. Działania te sprawiły, że HP stało się marką rozpoznawalną w każdym zakątku świata, dzisiaj zatrudnia się tam ponad 300 tysięcy osób.

Główną dziedziną jaką zajmuje się ten gigant są komputery, sprzęt elektroniczny oraz wszystko co związane z drukiem. Na rynku sprzętu do drukowania oraz materiałów eksploatacyjnych, są jednym z liderów. Zdecydowanie wyprzedzili konkurencję w technologii druku atramentowej, to ich produkty sprzedają się cały czas najlepiej. W ostatnich czasach firma zainteresowała się także drukiem 3D, od ponad roku trwają prace nad maszyną, która wychodząc do sprzedaży wyprzedzi całą konkurencje.

W Polsce sprzedaż drukarek firmy HP jest od wielu lat na najwyższym poziomie. Ich asortyment jest bardzo szeroki, modele które produkują są przeznaczone dla wszystkich klientów, począwszy od użytkowników domowych po małe i średnie firmy, a skończywszy na profesjonalnych i bardzo drogich maszynach przeznaczonych dla dużych odbiorców. Jeśli chodzi o drukarki atramentowe, wyprzedzają konkurencje. W porównaniu do swoich konkurentów, którymi są w rzeczywistości tylko dwie firmy: Canon oraz brother firma Hewlett Packard ich wielkość asortymentu nie ma sobie równych. Dlatego sprzedaż materiałów eksploatacyjnych w branży drukarek tuszy, w dużej mierze zdominowana jest właśnie przez tą firmę.

W przypadku sprzedaży komputerów, głównie przenośnych konkurencja jest już ogromna, jednak mimo to HP jest marką także bardzo cenioną i chętnie kupowaną. Bez wątpienia Hewlett-Packard to marka godna uwagi, rozpoznawalna w każdym rejonie świata, a ich produkty są najwyższej klasy.