Drukowanie mobilne w Google

Google umożliwia drukowanie za pomocą usługi Google Cloud Print, która to dostępna jest dla dużej części drukarek o nowoczesnym charakterze. Jeśli więc jesteście szczęśliwymi posiadaczami urządzenia drukującego opatrzonego logo „Google Cloud Print Ready” możecie skorzystać z tego typu możliwości. Tego typu urządzeniami są nowoczesne drukarki, także laptopy, czy mobilne urządzenia różnego typu, które są oparte o system Android lub / i Chromebook.

Sposób korzystania z usługi

Niezbędnym elementem dającym możliwość skorzystania z drukowania mobilnego jest posiadanie konta w serwisie Google. Poza założeniem konta niezbędne jest też korzystanie z dostępnej aplikacji do drukowania mobilnego. Obecnie dużą popularnością cieszą się przeglądarka Chrome, a także Google Cloud Print Beta, Google Cloud Print na urządzenia z IOS oraz Google apps dla urządzeń mobilnych.

Google Chrome

Google Chrome to przeglądarka o uniwersalnym przeznaczeniu. Jej atutem jest współpraca z każdym urządzeniem, tym samym drukowanie jest bardzo proste i bezproblemowe. Nie przysparza ono żadnych kłopotów, a wręcz istnieje możliwość wykorzystania wielu znakomitych możliwości drukarki. Między innymi są to skróty klawiaturowe CTRL + P, czyli to samo co zakładka z menu z opcją drukowania za pomocą usługi Google Cloud Print. Taka opcja umożliwia wydruk zawartości dowolnego okna, które zostało otwarte. Wybierając Chrome istnieje możliwość drukowania o określonych parametrach takich jak ilość stron i ich zakres, ilość kopii do wydruku, czy układ wydruku w poziomie lub pionie. Poza tym określić można kolor, typ drukowania jedno- lub dwustronnego oraz szerokość marginesów.

Google Cloud Print Beta oraz Google Cloud Print na iOS

Aplikacja ta działa w urządzeniach na Androidzie. Umożliwia ona wydruki e-maili, wiadomości sms, a nawet kontaktów. Drukarkę można także udostępniać znajomym. Zaletą jest współpraca aplikacji z wirtualnymi dyskami, czy z portalami społecznościowymi, z Facebookiem na czele. Poza wspomnianymi już możliwościami istnieje opcja wydrukowania stron internetowych.

Dla Apple’a stworzona została aplikacja PrintCentral Pro obsługująca drukowanie a aż kilku różnych usługach. Funkcje drukowania podobne są do tych opisywanych już wcześniej dla Cloud Print.

Google apps

Jeśli korzystacie z urządzeń mobilnych, potrzebne będzie wam zainstalowanie aplikacji Google apps. Daje ona możliwość wydruku z poczty gmail, czy dokumentów Google na wirtualnym dysku. Można zatem wydrukować bez najmniejszego problemu dokumenty tekstowe, maile, arkusze kalkulacyjne i wiele innych plików, które dostępne są na Dokumentach Google.