Drukarki a nowoczesne technologie

Dziś kupując drukarkę, wielu z przyszłych ich użytkowników wymaga czegoś więcej, niż podstawowe funkcje drukowania. W dobie, gdy technologia jest niezwykle rozwinięta, różnorodne nowinki i innowacje swoje odzwierciedlenie znalazły i w możliwościach oferowanych przez urządzenia do drukowania, a tym samym konkurencyjność urządzeń stoi na bardzo wysokim poziomie. Z uwagi na liczne funkcje, jakie oferują drukarki, często ich zakup to olbrzymi wydatek, uzależniony w głównej mierze od możliwości urządzenia. Im nowocześniejsza, a także im bardziej wyposażona w różne funkcje, tym staje się ona droższa. Jakie zatem znaleźć możemy funkcje w drukarkach i czego poszukiwać, czy oczekiwać? Przedstawiamy nasz mini poradnik.

Podstawowe parametry – funkcja DPI

Mówiąc o drukowaniu, nie sposób pominąć jednego z najważniejszych parametrów, jakim jest DPI, czyli rozdzielczość drukarki. DPI to wielkość przypadająca na 1 cal, uzależniający dokładność oraz jakość drukowania. Im wyższe DPI, tym lepsza jakość wydruku. Jeśli zamierzacie drukować zdjęcie, minimalna wielkość wymaga ustawienia minimum 300 dpi, zaś w przypadku skanowania, rozdzielczość powinna wynosić co najmniej 1200 dpi.

Najważniejsze funkcje

– Funkcja pictbridge – dzięki niej możliwe jest sterowanie drukarką przy pomocy aparatu fotograficznego, który podłącza się do drukarki.

– funkcja duplex – polega na dwustronnym drukowaniu. Jest to opcja, która częsta jest w drukarkach, a dołącza się ją zwykle jako specjalny moduł do drukarek. Moduł ten pozwala na to, by podczas drukowania kartka odwracała się. Funkcję tę można spotkać przede wszystkim w drukarkach biurowych, choć wyposażone są w nią niektóre drukarki domowe.

– funkcja Wi-Fi – to dziś jedna z bardziej powszechnych i poszukiwanych funkcji, która przydaje się na użytek domowy, czy biurowy. To funkcja umożliwiająca działanie drukarki przy pomocy sieci, bezprzewodowo. Dzięki temu nie jest potrzebne podłączenie do komputera, czy laptopa w tradycyjny sposób.