Dell

Dell – to amerykańska firma, którego nazwa wywodzi się od nazwiska jej założyciela Michaela Dell. Powstała zaledwie 31 lat temu dokładnie w 1984 roku, szybko jednak odniosła wielkie sukcesy. Dzisiaj zatrudnia już ponad 108 tysięcy pracowników i uznawana jest za jedną z największych firm technologicznych na całym świecie. Marka Dell kojarzy się głównie z komputerami, w tej branży bowiem odniosła największy sukces, jedna rozwój firmy spowodował, iż jest aktualnie kilka branży, w których firma prowadzi sprzedaż. Aktualnie Dell zajmuje się także produkcją drukarek, kamer, odtwarzaczy mp3, przełączniki sieciowe, serwery, urządzenia do przechowywania danych a także oprogramowania. Jak widać gama produktów jest bardzo szeroka, dlatego firma doskonale rozwinęła sprzedaż w postaci handlu elektronicznego. Wraz z przejęciem 6 lat temu w 2009 roku firmy Perot System Dell wszedł na rynek usług IT. Aktualnie.

Początkowo firma dell nie interesowała się rynkiem detalicznym. Nie mieli ono dużego wsparcia technicznego, jakie tonery delloferowały inne konkurencyjne firmy. Jednak wszystko zmieniło się w momencie otwarcia strony internetowej w 1996 roku. Zainteresowanie produktami komputerowymi firmy znacznie wzrosło wśród użytkowników domowych, klienci których nie interesowało duże wsparcie techniczne,a dobrze dopasowany sprzęt, spełniający ich potrzeby coraz częściej wybierali markę Dell. Firma szybko zauważyła potencjał jaki jest wśród konsumentów detalicznych/domowych dlatego rok później zainwestowali spore fundusze w marketing i obsługę rynku detalicznego, skupiono się na produkcji komputerów i sprzętu przeznaczonego dla użytkowników domowych. To był strzał w dziesiątkę, od tego momentu sprzedaż produktów marki Dell stale rosła, nawet mimo kryzysu jaki dopadł tą branżę. W 1999 roku dokonało się niemożliwe, w miarę nowa na rynku firma pobiła w sprzedaży największych gigantów takich jak Hewlett-Packard czy IMB. Wyniki te nie były bezpodstawne, produkty Dell cieszyły się bowiem ogromnym uznaniem oraz niezawodności, co potwierdzały rożne rankingi wskazujące na najlepszy niezawodny sprzęt właśnie markę Dell.

Jednym z odłamów, niestety na mniejszą skalę są urządzenia drukujące (drukarki laserowe, urządzenia wielofunkcyjne). Dell nie inwestuje w tą technologię dużych funduszy, skupili się oni wyłącznie na druku laserowym, co prawda wydali kilka drukarek atramentowych, jednak ich sprzedaż okazała się niewypałem. Na rynku cały czas dostępne są drukarki laserowe, jednak częstotliwość wydawania nowych urządzeń jest bardzo słaba w porównaniu do konkurencji. Tonery dell są kompletne wraz z bębnem, jednak część modeli jest w formie zbiorników z proszkiem. Firma oferująca tak mała gamę produktów nie może przebić się w tej branży, wyraźnie widać to w sprzedaży materiałów eksploatacyjnych marki Dell.