Firma Canon została założona w 1933 roku przez Seiki Kōgaku Kenkyūjo. Jego główna działalnością była produkcja aparatów fotograficznych, do dzisiaj firma jest liderem w tej branży. Przez ponad dwadzieścia lat zakład skupiał się wyłącznie na działalności związanej tylko i wyłącznie z aparatami, aż w 1957 roku dzięki odnoszącym sukcesom w europie powstała cała sieć dystrybucji Canon. Zaledwie kilka lat później postanowiono rozszerzenia firmy o nowe produkty. Siedem lat później dzięki inwestowaniu w rozwój firmy na rynek trafił pierwszy kalkulator Canola 130. Po kolejnych kilku latach świat ujrzał pierwszą kserokopiarkę NP-1100. Do dzisiaj zresztą firma Canon odnosi wiele sukcesów w branży które stały się dla niej kluczowe, chodzi w szczególności o sprzęt fotograficzny, kamery i drukarki. Szczególnie w tej ostatniej dziedzinie, urządzenia drukujące firma bardzo dobrze rozwinęła sieć sprzedaży. W asortymencie drukarek są oni jednym z głównych graczy na rynku, oferują sprzęt zarówno dla użytku domowego czyli drukarki atramentowe, oraz małe urządzenia laserowe, jak i profesjonalny sprzęt dla firm. Dla bardziej wymagających klientów w sprzedaży są takie maszyny jak wielofunkcyjne drukarki laserowe, kolorowe drukarki biurowe, plotery, skanery i projektory.

 

drukarki canon

 

W branży druku 2D Canon może pochwalić się wieloma osiągnięciami, regularnie otrzymują oni nagrody z rożnych firm badawczych, niedawno otrzymali oni wyróżnienie w postaci tytułu Linii Roku 2014 w kategorii drukarek wielkoformatowych do produkcji grafiki artystycznej. Nie sposób wypisać wszystkich nagród, które zostały przyznane im w tej branży. Canon słynie w szczególności ze swoich dwóch rodzai drukarek: PIXMA drukarki przeznaczone do druku dokumentów oraz zdjęć oraz SELPHY drukarki kompaktowe do druku zdjęć. Canon charakteryzuje si głównie idealną gamą kolorów, drukarki często wymagają przez to nawet sześć i więcej tuszy. Występują jak w żadnej innej drukarce na przykład trzy odcienie jednego koloru czarny, czarny fotograficzny, czarny matowy. Jest to troche kłopotliwe dla użytkownika, jednak taka jest cena za nieskazitelną jakość wydruku jaką oferuje firma Canon. Dla ciekawostki warto wspomnieć, że największa firma zajmująca się sprzedażą urządzeń drukujących HP kupuje właśnie od swojej konkurencji firmy Canon mechanizmy drukujące do drukarek laserowych. Ale nie tylko oni korzystają z doświadczenia Canona, podobnie jak HP firma Oce odkupuje od canona mechanizmy, ale w tym wypadku do ploterów dla branży reklamowej.

Bez wątpienia oczkiem w głowie jednak pozostają aparaty fotograficzne i kamery. W tej branży Canon jest w canon aparat fotograficznyczołówce, ich sprzęt rozpoznawany i doceniany na całym świecie. W swojej ofercie mają zarówno sprzęt amatorski jak i profesjonalny. Kilka lat z rzędu Canon był liderem w sprzedaży aparatów cyfrowych z wymienną optyką, takimi wynikami nie może pochwalić się nikt inny.

Obecnie firma Canon jest bardzo aktywna na rynku światowym, w roku 2007 poinformowali, że zamierzają wykupić udziały firmy Toshiba, a kilka lat później w 2013 roku doszło do integracji z firmą Oce (producentem sprzętu drukującego).

Canon to jednak nie tylko aparaty cyfrowe, kamery czy drukarki. Firma produkuje także między innymi produkty przemysłowe takie jak soczewki, półprzewodniki oraz sprzęt medyczny. Od niedawna zajmują się dodatkowo urządzeniami do diagnostyki wzroku oraz oprogramowaniem, które ma podnieść jakość obsługi nad pacjentem.

Bez wątpienia Canon to gigant na rynku światowym, co potwierdzają wyniki badań przeprowadzonych w ubiegłym roku. Znaleźli się oni na 36 miejscu w ogólnym rankingu „World’s Best Global Brands 2007” (Najlepsze marki światowe w roku 2007) magazynu Business Week.